Mi ennek az oka?
Egyik oka lehet az, hogy a felhasznált vizet nem a vízművektől, hanem saját kútból nyerjük. Hiszen ebben az esetben a víz nem megy át számos tisztítási folyamaton. A vas azonban szennyeződött csöveken és csaptelepeken keresztül is bejuthat a háztartásainkba.
A vas megengedett határértéke 0,2mg/liter. Az ezen felüli értéknél érdemes elkezdeni a víz vastalanítását. Ezt a legegyszerűbben egy vastalanító szűrővel tehetjük meg. Ez az eljárás a 1 mg/l vastartalom vagy az alatti értéknél használható hatékonyan. Ezt meghaladó érték esetén (általában a kútból nyert vizek esetén) már a vegyszeres technikát kell alkalmazni.
Honnan vehető észre a túlzott vastartalom?
A megnövekedett vaskoncentrációt számos apró, de jól észrevehető jel mutatja. Ilyenkor a csapból folyó ivóvíz fémes utóízt kap. Emellett a csaptelepeken rozsdásbarna elszíneződés figyelhető meg, valamint a frissen mosott ruhákon sárgás-barnás foltokra lehetünk figyelmesek.
Hogyan kerülhető el a vas bejutása a szervezetbe?
Természetesen vasas víz esetén sem kell lemondani a csapvízről, csupán érdemes pár praktikát betartani, amivel csökkentheted a vassal történő érintkezést. Mielőtt egy pohár vizet töltenél a csapból, folyasd ki jól a vizet és csak utána töltsd meg a poharad. (Hogy ne pazarolj el több liternyi vizet ezzel a módszerrel, próbáld meg összegyűjteni a kiengedett vizet egy edénybe, majd később használd ezt fel öntözéskor vagy takarításkor.) Főzéshez mindig hideg vizet használj, mivel a csapból folyó melegvíz több vasat old ki a csövekből.
A vas megengedett határértéke 0,2mg/liter. E feletti érték esetén már káros lehet a szervezetre és vizet használó háztartási gépekre, csőrendszerekre is.