Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Páramentesítők

Páramentesítők

BELTÉRI USZODÁK PÁRAMENTESÍTÉSE

MIÉRT VAN SZÜKSÉG A BELTÉRI USZODÁK ÉS MASSZÁZSMEDENCÉK LÉGTERÉNEK PÁRAMENTESÍTÉSÉRE?

Az uszoda vízfelülete folyamatosan párolog. Ez egyrészt állandó energiaveszteséget jelent, másrészt a légtérbe jutó pára károsíthatja az épület szerkezetét és esztétikai megjelenését.

Az uszoda fűtésekor a legnagyobb hőigényt a párolgási veszteség pótlása jelenti – a víz folyadék halmazállapotból pára (gőz) halmazállapotba jutásához komoly hőmennyiségre van szükség, mely energiát a pára a medence vizéből „lopja” el.

Egyszerű példa: hajszárító használatakor a hajunkon lévő vízzel energiát közlünk, hogy onnét a víz elpárologjon.

A medence vize általában 27 °C (versenyúszóknak alacsonyabb, terápia célra magasabb).

A levegő hőmérsékletét ennél célszerű 2 °C-al magasabbra választani, hogy a medencébõl kijövet ne legyen hidegérzet. Ha a levegõ hidegebb a víznél, akkor a párolgási viszony rosszabbodik és növekszik az üzemeltetési költség.

40 m2 vízfelületű medence kipárolgása 27/29 °C víz/levegő hőfokpárosítás és 60 % rel. pára esetén 3,5 liter/óra. Itt a vízhőfok fenntartásához 4,8 kW fűtőteljesítmény szükséges.

Ha a vízhőfokot felemeljük 29°-ra, de a levegőnek csak 24°-ot engedünk meg, akkor a kipárolgás mértéke 7,8 liter/órára emelkedik, a szükséges vízfűtés pedig 7,9 kW-ra!

HOGY CSÖKKENJEN AZ ÜZEMELTETÉSI KÖLTSÉG?

CÉLNAK JÓL HANGZIK!

Módszere: a pára hűtéssel történõ lecsapatása, tehát a páraképzõdéssel ellentétes fizikai folyamat, melynek során a párában elrejtett, látens hő nemcsak felszabadul, hanem azt rögtön hasznosítjuk is részben a víz, részben a levegő fűtésére. Ez az eljárás, közismertebb nevén hőszivattyúzás a medencébõl „elszökött” hőt menti vissza igen jó hatásfokkal.

HOGY NE DÕLJÖN ÖSSZE AZ ÉPÜLET?

Ez a kérdés a legtöbb szakembert váratlanul éri, pedig igen súlyos veszélyrõl van szó!

Ha a párátlanítás nincs megoldva, az uszoda légterében 90~95 % relatív páratartalom alakul ki. Ha a pára tartósan 80 % fölött van, akkor a szokványos falszerkezetekbe folyamatosan bediffundál a vízpára, de vele együtt a medencevíz tisztítószereiből származó vegyszerpára is. Mivel ez dominánsan klór, az eredmény rögtön érthető: a betonvas elkezd korrodálni.

A nemzetközi szakirodalomban sajnos sok példával találkozunk, melyek szerint 7-10 év alatt a betonvas szinte teljesen eltűnhet. Ez szerencsétlen esetben az épületszerkezet súlyos, sokszor helyrehozhatatlan károsodását, sõt nem egy esetben összedőlését is okozta. Az általában javasolt 60 % pára mellett ilyen veszély nincs. 60 % alá menni azonban már nem érdemes: az épületszerkezet nem kívánja meg, csupán az üzemeltetési költség növekszik.

HOGY NE PENÉSZEDJENEK A FALAK?

Uszodáknál különösen fontos a levegő harmatponti hőfokának ismerete az építész tervező részére (Tisztelet a kivételnek, legtöbbjüknek fogalma sincs róla!)

A légtérben minden olyan felületre, melynek hőmérséklete alacsonyabb a harmatpontnál, a pára közvetlenül kicsapódik. 30 °C teremhőmérséklet és 60% relatív pára mellett ez az érték 21,53 °C.

Amennyiben egy szokványos, azaz K = 2,7 W/m²K hőátadási tényezőjű ablakminőség van beépítve, akkor amint a külső hőfok 4,9 °C alá süllyed, az ablakok már állandóan harmatpont alatti hőfokúak lesznek, tehát örökké párások!

Megoldás: alacsonyabb hőátadási tényezőjű ablak beépítése és folyamatos meleg száraz levegő fújása az üvegfelületre.

A párakicsapódás az ablakokon az esztétikai probléma mellett akkor gond igazán, ha a keret fából van – a legalaposabb felületkezelés, mázolás ellenére is a fa előbb-utóbb penészedni, rohadni kezd, végül cserélni kell, de addig is kellemetlen szaga van.

Az igazi gond természetesen az épületszerkezeti hőhidaknál jelentkezik: azokat hiába fúvatjuk!

A hőhidak már a rajzasztalon elkerülhetőek (bár gyakorlatunk szerint elsősorban épp ott keletkeznek!), de a kivitelezésnél az uszodatér környezetére a hőszigetelés szempontjából különösen ügyelni kell.

Ha a hőhíd mégis jelentkezik, akkor azt csak kívülről történő utólagos hőszigeteléssel lehet / szabad eltüntetni. A belsõ utólagos hőszigetelés csupán a falszerkezet belsejébe helyezi a harmatpontot, aminek az eredménye: ebben a pontban olyan mennyiségű víz csapódik ki, hogy a vakolatot, de esetenként még téglafelületeket is el tud roncsolni.

A falfelületen megjelenõ penész a szintén esztétikai probléma mellett kellemetlen szagot is jelent, a vakolat pedig a víztől először táskásodik, majd lehullik.

HOGY KELLEMES LEGYEN A KÖZÉRZET?

A legszebben megépített uszodában is kellemetlen közérzetünk keletkezik, ha egészséges friss levegő helyett penész szagot érzünk, ha a vakolat omlik, ha az ablakokon nem látunk keresztül. Mindez a megfelelő párátlanítással elkerülhető!

Konkrét ajánlat elkészítéséhez kérjük töltse le az alábbi igényfelmérő dokumentumot, és küldje a nordland@nordland.hu e-mail címre. A dokumentum letölthetõ ide kattintva.


CALOREX DH 33 – 55

  • Kompakt készülékek,
  • 1,25 / 2,5 liter/óra párátlanító kapacitással,*
  • Uszodatérben, vagy a szomszédos helyiségben,
  • Automatikus szabályzással,
  • Állítható légkifúvással,
  • Opcionális fűtõ hőcserélõvel,
  • Korrózióálló, könnyen tisztítható kivitelben.

*30°C léghõmérsékleten, 60% rel. páratartalom mellett.

 

DH 33 – 55 kialakítások:


Mobil páramentesítők:

Mikor alkalmazzuk?

Az épületekben a magas páratartalom nemkívánatos jelenség, károsítja az épületszerkezeteket is , de egy bizonyos érték felett már egészségtelen is. Lehetõség szerint tehát alacsonyan kell tartani, max. 50-60 % relatív páratartalom alá kell azt csökkenteni. A leggyakoribb páraforrások a házi, fedett medencék, illetve a mosókonyhákban felszabaduló nedvesség.

A mosodákban a páraterhelés idõszakos, míg a medencéknél folyamatos terheléssel kell számolni. A medencék párolgása függ a medence hõfokától, a medencetérben kialakult páratartalomtól és hõmérséklettõl, de amennyiben gépi szellõzés is van, figyelembe kell venni a légmozgás sebességét is.

Jellemzők:

  • kompakt méret
  • kis energiafogyasztás
  • környezetbarát hűtõközeggel működik
  • elegáns kivitel
  • csendes működés
  • kényelmes, egyszerű használat
  • nem kíván telepítést
  • könnyen mozgatható, kerekeken gurul
  • csatornába köthetõ
  • kedvezõ ár
  • nem igényel beüzemelést
  • hosszú élettartam