A kezeletlen víz származhat saját kútból vagy városi, községi vezetékes ivóvíz hálózatból.
Saját kút esetén, használatbavétel elõtt feltétlen, de vezetékes víz esetén is ajánlatos készíteni vízanalízist a helyi ÁNTSZ laboratóriumban.
A vízanalízis meghatározza a víz összetevõit és eldönti, hogy a víz ivásra, vagy egyéb felhasználásra alkalmas, vagy nem. Kimutatja azokat az összetevõket, pl. magas vas- mangán- ammónia, nitrát tartalom stb. melyek az egészségre ártalmasak, fogyasztás, felhasználás elõtt ezeket különbözõ vízkezeléssel a vízbõl ki kell vonni, vagy a megengedett értékhatár alá kell szorítani. Vezetékes víz esetében - ritka kivételektől eltekintve - általában csak a víz keménysége szokott gondot okozni. Lakásokban, családi háznál vízkezelésen leggyakrabban a vízszűrést, vízkőmentesítést, vízlágyítást és vastalanítást értjük.
Vízszűrés
A vízkezelés első lépcsőfoka. A vezetékes víz a vízművektõl tisztítva és szennyezõdésmentesen kerül ki. Mégis, amíg eljut a felhasználókig, olyan idegen anyagok kerülhetnek bele, mint szennyezõdés részecskék, homokszemcsék, rozsda, vízkõ, stb. valamint a szerelési munkálatokból visszamaradt anyagok. A vízszűrõ beépítése minden olyan durva és finomszemcsés anyagot eltávolít, amely korróziót okozhat, működési zavarokhoz vezethet. Ezért elsõsorban az egészség megóvása, továbbá a házon belüli vízhálózat, berendezési tárgyak, csaptelepek védelmére feltétlen indokolt egy mechanikai szűrõ beépítése. A szűrõ véd a külsõ hálózatban, csõtöréskor, karbantartásokkor keletkezõ rozsdás víz bejutásától és az egyéb, vízben elõforduló lebegõanyag károsításától. A ma már általánosan használt kerámiabetétes csaptelepek garanciális feltétele a beépített szűrõ. Az elmondottakból következik, hogy a mechanikai szennyezõdéseket eltávolító szűrõket mindjárt a belsõ csõhálózat elejére, a vízóra után kell beépíteni olyan helyre, ahol tisztításuk könnyen megoldható. Többféle kialakítású és finomságú szűrõ létezik mind lakossági mind ipari felhasználásra, az egyszerű kézzel tisztíthatótól a félautomata illetve a teljes automata tisztítású szűrõkig. A kiválasztás pénztárca függvénye, de a leginkább javasolható félautomata tisztítású szűrõ karbantartása hosszú távon kevesebb gonddal jár.
Lényeges, hogy a szennyezõdéstõl eltömõdött szűrõk tisztítását elvégezzék, különben a víznyomás nagyon lecsökken, illetve meg is szűnhet.
Vízkőmentesítés
Sokan tévesztik össze a vízlágyítással. Pedig a különbség óriási! Míg a vízlágyító berendezés kémiai úton teljesen eltávolítja a vízkeménységért felelős ásványi anyagokat, addig a vízkőmentesítők nem engedik kirakódni azokat. Elsősorban azoknak javasoljuk akik ragaszkodnak ahhoz, hogy vizükben az ásványi anyagok változatlanok maradjanak. A vízkőmentesítő berendezések óriási előnye, hogy a már meglévő vízkőréteget is fokozatosan felbontják.
Az elektromos vízkõmentesítõk tehát nem lágyítják a vizet, csak a kezelés során a lerakódni képes sókat lebegõ formában tartva, meggátolják a vízkõképzõdést. A készülék tehát nem vízlágyító, a víz mégis lágyabb tapintású lesz. Tapasztalatok szerint kb. 15 % - kal kevesebb mosószer szükséges a mosáshoz, nem kell használni a drága és környezetszennyezõ vízlágyító adalékokat. A készülék teljesen környezetbarát, kémiai anyagot nem alkalmaz, kémiai változást a vízben nem okoz. A víz kezelés után is megtartja eredeti ízét, illatát, színét.
A kezelt vízben felbomlott minimális mennyiségű, a kezelt víz ízén nem érezhetõ szénsav a már meglévõ vízkõlerakódásokat is fokozatosan feloldja a csövek faláról, melegvízelõállító berendezésekbõl, kazánokból stb., tehát minden olyan felületrõl, amivel a kezelt víz folyamatosan érintkezik. A feloldási folyamat gyorsasága attól függ, hogy milyen régi és vastag vízkõlerakódás van a rendszerben. Egy öreg, erõsen elvízkövesedett rendszer megtisztulása 8 – 10 hónapnál tovább is eltarthat.
Az elektromos vízkõmentesítõk működésének értékelésénél meg kell fontolni a következõket:
Nincs olyan technológia, amely a kemény víznél fennálló mészproblémát vegyszeradagolás vagy vízlágyítás nélkül 100 % - ig képes megoldani. Az elõzõekbõl következik, hogy a vízkőmentesítővel kezelt víz ha kifröccsen és megszárad, a benne található mikroszkopikus sók miatt a csempén és egyéb helyeken meszes foltokat okozhatnak, de azok már nem tudnak – úgy mint kezelés elõtt – olyan könnyen és erõsen letapadni, ruhával letörölve könnyedén eltávolíthatók. Csővezetéken belül mindez nem jelent problémát, mivel ott a víz állandó kezelés alatt van.
Vízlágyítás
A vízlágyítás a vízkõ elleni védelem leghatásosabb módja, amikor kivonjuk a vízbõl a lerakódni képes „kemény” sókat, és kicseréljük „lágy” sókká, amelyek nem rakódnak le. Ez az un. ioncserés eljárás, a vízlágyító berendezések működésének alapja. A kemény víz átáramlik egy nyomásálló műanyag oszlopba töltött kation cserélõ gyantán. A gyanta azonnal kivonja a kalcium és magnézium ionokat a vízbõl és kicseréli azokat nátrium ionokra. A gyanta egy bizonyos mennyiségű víz átfolyása után elveszti lágyítókapacitását, ilyenkor a vízlágyító az automata vezérlőfejének segítségével a lemerült gyantát egyszerű konyhasó oldattal regenerálja. Regenerálás folyamán a készülék tiszta vízzel többször is átmossa a gyantát, hogy a fogyasztásra kerülõ víz véletlenül se legyen sós ízű. A vízlágyítókat formatervezett, tetszetős kivitelben lehet megvásárolni és a készülékek már a beépített sótartályt is tartalmazzák. A kimerült ioncserélő gyantaágy regenerálását a beépített vízóra automatikusan vezérli, a berendezés így nem igényel felügyeletet, annyi csak a dolgunk, hogy a regeneráláshoz szükséges sótablettákat időnként (1-2 havonta ) pótoljuk a sólétartályban.
A vízlágyító berendezés előnyei:
- Meggátolja a csúnya vízkőlerakódást, a háztartási gépeket megóvja az idő előtti tönkremeneteltől
- Kevesebb mosóporral és különféle vízlágyító adalékok nélküli lágy vízben történő mosásnál a ruhák tisztábbak lesznek, megőrzik természetes
puhaságukat, színűket
- A lágy víz csempén, berendezési tárgyakon foltmentesen szárad, megkönnyíti a takarítást
- Fürdéskor a lágy víz nem szárítja a bőrt, a hajat lágyabbá, rugalmasabbá, a bőrt selymesebbé és egészségesebbé varázsolja
- A kávé és tea íze is kellemesebb, mivel a lágy víz jobban kioldja az olajos aromaanyagokat
A lágyított víz "ellen" egy érvet lehet csupán felhozni: mivel a víz ízét adó ásványi anyagok el vannak belőle távolítva, így a csapvíz gyakorlatilag ízetlen lesz, egyes vélemények szerint enyhén kesernyés. Ez egyedül a nyers csapvíz fogyasztása esetén érvényes, hiszen az előző pontban leírt előnyök között felsoroltuk, hogy a kávé és a tea íze még sokkal kellemesebb, ha lágy vízből vannak elkészítve.
Vastalanítás
A természetben elõforduló vizek mindegyike több-kevesebb oldott ásványi anyagot tartalmaz. Hazánkra jellemzõ, hogy a talajban lévõ rétegvizek jelentõs mennyiségben tartalmaznak vasat és mangánt. A vezetékes víz a vízművektõl - kevés kivételtõl eltekintve - tisztítva, azaz vas-, mangán- ammónia- és nitrátmentesen kerül ki. Ezekkel a problémákkal általában saját kútból nyert víz esetén találkozunk. A víz magas vastartalmának egyik biztos jele a fémes íz és a rendkívül nehezen takarítható, a szaniter berendezéseket elcsúfító barna elszínezõdés. A vas és az elõbb említett szennyezõdések eltávolítására csak vízanalízis jegyzõkönyvben meghatározott konkrét adatok ismeretében lehet különbözõ műszaki megoldásokat javasolni.