Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Medencék téliesítése

Medencék téliesítése

Magunk mögött hagytuk a meleg nyári napokat, lassacskán a kinti fürdőzések is megritkultak, és már javában tart az ősz. Ennek ellenére mégsem feledkezhetünk el a medencéinkről, hiszen mielőtt ténylegesen búcsút vennénk azoktól az idei szezonra, ügyelnünk kell arra, hogy a megfelelő állapotukat megőrizzék a hideg időjárás alatt is. Az ezen célt szolgáló eljárást a medence téliesítésének nevezzük.

Hogyan képzeljük ezt el?

Fontos tudni, hogy a kültéri medencéket kizárólag vízzel teli állapotban tudjuk leginkább megvédeni a téllel járó veszélyektől.

Ez azért szükséges, mert üres állapotban a medence burkolt felülete közvetlenül ki van téve a fagyásnak, a szerkezet maga pedig a talaj feszítő hatásának.

A vízzel teli medence ezeket a károkat képes kiküszöbölni, de csak abban az esetben, ha magát a téliesítést is körültekintően végezzük. Ehhez szükséges tisztában lenni azzal, hogy milyen gépészeti szerelvényekkel, milyen módon tudjuk megvédi magát a medence vízét koszolódástól, a szerkezet vízfelszín alatti részét pedig a jég feszítő hatásától.

 

A téliesítés folyamata

Mikor ajánlott téliesíteni? Akkor, amikor a kinti hőmérséklet már huzamosabb ideje 10-15 °C alatt van, ebből kifolyólag a medencét már nem használjuk.

Első lépésként kihagyhatatlan, hogy a medencét kitakarítsuk. Nem lehetnek benne sem falevelek, sem egyéb szennyeződések. A tiszta víz, és a megfelelő Ph és Klór szint rendkívül fontos.

A második lépés alatt a feszített víztükrű medencék vizét a perem alá kell engedni, ezután a szkimmert és a befúvókat fagydugókkal lezárják, majd az összes vezetéket és gépeket víztelenítik. Ez utóbbinál ügyelni kell rá, hogy befüggeszthető gépekről van-e szó, ilyenkor ezeket ki kell emelni. Homokszűrős rendszernél a nyomásmérőt leveszik, leeresztőszeleppel ürítik a tartályt, a homokszűrő szivattyút pedig egy fagyástól védett helyen tárolják. Ha létra is van a vízben, azt is hasonló módon védett helyre kell tenni.

Harmadik lépésként a vízszint beállítása után téliesítő folyadékot töltenek a vízbe, aminek szerepe a víz tartós fertőtlenítése. Ezután fagytestek elhelyezésére kerül sor, a vízben megfelelően kikötve.

A negyedik pontban egy olyan fóliára van szükség, ami nem engedi át a fényt. Ez azért fontos, hogy az eső ne feszítse meg azt. A téli medencetakaró tökéletes választás vízzsákos, gumizsinóros vagy feszítő technikával, de az említett esőzés miatt körültekintően kell eljárni.

Fontos tehát, hogy medencénk kifogástalan állapotát minél tovább megőrizzük, így ne feledkezzünk meg annak helyes ápolásáról a téli időszakban sem.

https://uszodaesmedence.hu/2021/10/07/medence-teliesites-ii-csinald-magad/

https://elmenymedence.hu/cikk/uszomedence-teliesitese

kép: https://pixabay.com/hu/